do góry

Aktualny kurs Stalexport Autostrady SA

2.82 zł -0.35% -0.01zł 2024-05-28
Strona główna/Biuro Prasowe/Informacje prasowe/Grupa Stalexport Autostrady podsumowuje 2008 rok

Grupa Stalexport Autostrady podsumowuje 2008 rok

Informacje prasowe 27 Lutego 2009

Grupa Stalexport Autostrady podsumowuje 2008 rok

Ubiegły rok dla Grupy Stalexport Autostrady zamknął się przychodami netto w wysokości 131,7 mln zł (rok wcześniej 127,4 mln zł) oraz zyskiem netto w wysokości 33,5 mln zł. Na pogorszenie w IV kwartale 2008 roku dobrych całorocznych wyników finansowych Grupy wpływ miały utworzone rezerwy.

W IV kwartale 2008 roku Grupa Stalexport Autostrady zawiązała dodatkowe rezerwy w kwocie ponad 10,5 mln zł w związku z przewidywanym wynikiem prowadzonych renegocjacji wysokości stawki za przejazd pojazdów zwolnionych z opłat (objętych systemem winietowym) zarządzanym przez Stalexport Autostradę Małopolską S.A. odcinkiem autostrady A4 Katowice-Kraków. W całym 2008 roku utworzono na ten cel rezerwę w łącznej wartości 18,6 mln zł. W rezultacie, w IV kwartale ubiegłego roku wynik finansowy Grupy był ujemny i wyniósł –4,6 mln zł.

 • "Wyniki IV kwartału są skutkiem niezbędnych operacji księgowych, które nie mają bezpośredniego związku z działalnością biznesową" - powiedział Emil Wąsacz, Prezes Zarządu Stalexport Autostrady S.A. "–Pod koniec każdego roku bilansowego dokonujemy koniecznych odpisów i aktualizacji. Jesteśmy konserwatywni pod względem finansowym i działania te wykonujemy szczególnie skrupulatnie" - dodał Prezes Emil Wąsacz. "Natomiast osiągnięte wyniki za cały miniony rok odpowiadają poziomem naszym oczekiwaniom" - zakończył.

Grupa Stalexport Autostrady jest jednym z krajowych liderów w dziedzinie budowy, modernizacji i zarządzania autostradami płatnymi. Oprócz posiadanej koncesji na odcinek autostrady A4 Katowice-Kraków, Grupa bierze też udział w strategicznym przetargu na budowę i eksploatację płatnego odcinka autostrady A2 Stryków-Konotopa. Rozstrzygnięcie tego przetargu powinno nastąpić w ciągu kilku najbliższych dni. Grupa złożyła też akces do przetargu na dostosowanie odcinka A4 Wrocław-Katowice do parametrów autostrady płatnej.

Kontakt dla mediów:

 • Krzysztof Górski
  tel. 723 18 88 08
  e-mail:
 • Rafał Bednarek
  tel. 602 34 11 11
  e-mail:  
udostępnij
do góry