do góry

Aktualny kurs Stalexport Autostrady SA

2.83 zł -0.35% -0.01zł 2024-05-29
Strona główna/Biuro Prasowe/Informacje prasowe/Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady podsumowuje wyniki finansowe za I kwartał 2020

Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady podsumowuje wyniki finansowe za I kwartał 2020

Informacje prasowe 22 Maja 2020

I kwartał tego roku to dla Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady spadek natężenia ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków, skutkujący niższymi przychodami ze sprzedaży, którym jednak towarzyszy wyższy niż przed rokiem zysk netto.

W I kwartale 2020 r. przychody Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady osiągnęły poziom ok. 73,2 mln zł i były o ok. 7,7 proc. niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.  Zysk netto wzrósł z 5 mln zł w I kwartale 2019 r. do blisko 32 mln zł w analizowanym okresie sprawozdawczym, przy czym wynik I kwartału 2019 uwzględniał obciążenie kosztem z tytułu płatności na rzecz Skarbu Państwa.

Spadek przychodów jest wynikiem niższego natężenia ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków, spowodowanego ograniczeniami w przemieszczaniu się, jakie wprowadzono w Polsce i w Europie w marcu br. w związku z pandemią koronawirusa. W I kw. 2020 roku średnie natężenie ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków spadło o ponad 10 proc. w stosunku do I kwartału 2019 roku i wyniosło 37,7 tys. pojazdów na dobę.

Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady w odpowiedzi na pandemię koronawirusa prowadzi szereg działań w kierunku zabezpieczenia użytkowników autostrady A4 Katowice-Kraków oraz pracowników, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy mają kontakt z klientami.  Priorytetem jest zminimalizowanie liczby transakcji z bezpośrednią interakcją inkasenta i kierowcy - gotówkowych, kartami bankowymi czy paliwowymi. Dostępne na koncesyjnym odcinku
A4 automatyczne metody płatności - powiązany z aplikacją Autopay videotolling oraz elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass - nie wymagają zatrzymywania się przy kabinie inkasenta, otwierania okna w samochodzie, podawania gotówki lub karty, czy odbierania reszty i paragonu. Rekomendując kierowcom taki sposób wnoszenia opłat za przejazd, przedłużono obowiązywanie stawek preferencyjnych dla bezkontaktowych płatności automatycznych do końca czerwca tego roku. Dodatkowo, na tablicach elektronicznych VMS zainstalowanych nad autostradą wyświetlane są komunikaty zachęcające do korzystania z płatności bezgotówkowych - kart płatniczych lub przejścia na automatyczne metody płatności. W tej chwili już około 30 proc. transakcji w tygodniu odbywa się bezkontaktowo.

Dla korzystających z elektronicznego poboru opłat w czerwcu br. uruchomiony zostanie nowy system sprzedaży A4Go, umożliwiający bezpieczne, zdalne wypożyczanie oraz doładowywanie urządzeń pokładowych, a także wygodną obsługę konta użytkownika przez internet. Pracujemy obecnie nad wdrożeniem płatności przy użyciu aplikacji SkyCash.

Wszyscy pracownicy bramek na autostradzie A4 Katowice-Kraków zostali przeszkoleni w związku z pandemią koronawirusa. Są wyposażeni w jednorazowe rękawice, maseczki, płyny dezynfekcyjne, chusteczki suche oraz nawilżane. Nad oknami kabin poboru opłat  zainstalowane są kurtyny powietrzne, które zapobiegają dostawaniu się powietrza do wnętrza. Wykonywana jest również cykliczna dezynfekcja kabin. Inkasenci poinstruowani zostali o konieczności wystawiania czytników kart bezstykowych na zewnątrz kabin, dzięki czemu możliwe jest samodzielne użycie karty przez kierowcę. Grafik pracy inkasentów jest układany tak, aby jak najmniej osób miało ze sobą kontakt.

Stacje paliw i restauracje w Miejscach Obsługi Podróżnych funkcjonują zgodnie z rozporządzeniami administracji państwowej dotyczącymi punktów sprzedaży.

udostępnij
do góry