do góry

Aktualny kurs Stalexport Autostrady SA

2.73 zł 0.74% 0.02zł 2024-07-23
Strona główna/Biuro Prasowe/Informacje prasowe/Nowy Rok z niższymi stawkami opłat za przejazd A4 Katowice-Kraków. Płacąc za przejazd jedną z automatycznych metod: Autopay, A4Go lub Telepass, kierowcy zaoszczędzą od 3 do 5 zł na każdej bramce.

Nowy Rok z niższymi stawkami opłat za przejazd A4 Katowice-Kraków. Płacąc za przejazd jedną z automatycznych metod: Autopay, A4Go lub Telepass, kierowcy zaoszczędzą od 3 do 5 zł na każdej bramce.

Informacje prasowe 30 Grudnia 2019

W najbliższą środę, 1 stycznia 2020 r., wchodzą w życie preferencyjne stawki opłat za przejazd A4 Katowice-Kraków dla kierowców korzystających z automatycznych metod płatności. Użytkownicy Autopay, A4Go oraz Telepass zaoszczędzą, w zależności od kategorii pojazdu, od 3 do 5 zł na każdej bramce. Przejazd samochodem osobowym stanieje więc aż o 30 procent.

Od Nowego Roku do przynajmniej 31 marca 2020 r. kierowcy, którzy płacić będą za przejazd koncesyjnym odcinkiem A4 z wykorzystaniem odczytu tablicy rejestracyjnej pojazdu (videotolling) bądź urządzenia pokładowego, zyskają już nie tylko na czasie. Każdy przejazd przez autostradowe bramki opłaci im się także finansowo. Stawki w przypadku płatności automatycznych będą zbliżone do tych, jakie obowiązywały na A4 Katowice-Kraków dziesięć lat temu, i wyniosą dla pojazdów kategorii 1: 7 zł, dla pojazdów kategorii 2 i 3: 17 zł, a dla pojazdów kategorii 4 i 5: 30 zł.
W przypadku elektronicznego poboru opłat A4Go i Telepass, preferencyjne stawki dotyczyć będą nowych doładowań, realizowanych od 1 stycznia 2020 roku. Nabywane taniej impulsy, niezależnie od terminu obowiązywania preferencyjnego cennika, zachowają ważność aż przez dwa lata.

- Kierowcy, którzy już postawili na nowoczesne metody płatności, doceniają komfort błyskawicznych transakcji i braku kolejek na dedykowanych automatycznym płatnościom  bramkach. Upowszechnienie automatycznych metod wnoszenia opłat to najlepsza i jedyna w tej chwili droga do znaczącego skrócenia czas przejazdu przez place poboru opłat, zwłaszcza w okresie wzmożonego ruchu. Kolejnym krokiem będzie zwiększenie liczby bramek przeznaczonych wyłącznie dla płatności automatycznych, pod warunkiem, że zyskają one większą popularność wśród naszych użytkowników. Liczymy na to, że możliwość podróżowania naszą autostradą szybciej, wygodniej, a od Nowego Roku również znacznie taniej, zachęci kolejnych kierowców do zainstalowania w telefonach powiązanej z videotollingiem bezpłatnej aplikacji Autopay bądź wyboru elektronicznego poboru opłat A4Go czy Telepass - mówi Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexportu Autostrady Małopolskiej SA.

Płacenie tablicą rejestracyjną - najprostsze z najtańszych

Podróżujący autostradą A4 Katowice-Kraków okazjonalnie: w weekendy, czy na urlopy, ale także częściej, np. do pracy, mogą korzystać z videotollingu - poboru opłat opartego o identyfikację numeru rejestracyjnego pojazdu. Przejazdy są opłacane poprzez aplikację Autopay, która pozwala zarejestrować pojazd w bazie i powiązać numer rejestracyjny z kartą kredytową lub płatniczą. Zainstalowane na bramkach kamery odczytują tablicę rejestracyjną, a system natychmiast podnosi szlaban. Szybkie przejazdy, nawet w okresach wzmożonego ruchu, są możliwe m.in. dzięki wyznaczeniu dla tej metody płatności trzech bramek na każdym placu poboru opłat, oznaczonych symbolem czarnej kamery na żółtym tle. Z tą samą aplikacją można przejechać także koncesyjnym odcinkiem autostrady A1.

A4Go - prepaid i pełna kontrola kosztów przejazdów

Regularnym użytkownikom autostrady, w tym m.in. właścicielom flot, koncesjonariusz proponuje elektroniczny pobór opłat A4Go, działający w oparciu o zainstalowane na przedniej szybie pojazdu urządzenie pokładowe. Komunikuje się ono z anteną na bramce autostradowej - szlaban podnosi po dokonaniu kategoryzacji pojazdu, a historię podróży i transakcji można śledzić na bieżąco poprzez internetowe konto użytkownika. Użytkownik opłaca z góry odpowiednią liczbę impulsów, odpowiadającą liczbie przejazdów przez place poboru opłat. A4Go funkcjonuje na razie jako przedpłata, czyli tzw. prepaid, w planach jest poszerzenie tego rozwiązania o formułę postpaid, czyli powiązanie urządzenia pokładowego z kartą bankową, obciążaną po przejeździe przez bramkę.

W celu maksymalnego usprawnienia przejazdów z wykorzystaniem płatności automatycznych, użytkownikom A4Go, Autopay i Telepass dedykowano na wyłączność pomarańczową, skrajną lewą bramkę każdego z placów poboru opłat, która pozwala uzyskać trzykrotnie większą przepustowość.

Wprowadzenie płatności automatycznych to kolejny etap programu zwiększania przepustowości placów poboru opłat, który spółka Stalexport Autostrada Małopolska realizuje od 2011 roku.
W poprzedzającym uruchomienie płatności automatycznych I etapie projektu Wymiany Urządzeń Poboru Opłat rozbudowano place poboru opłat w Mysłowicach i w Balicach, poszerzając każdy
z nich o dodatkowe stanowiska do obsługi pojazdów, w tym bramki umożliwiające dokonywanie płatności przez pasażera. Kolejnymi inwestycjami były: wymiana kabin inkasentów oraz wymiana urządzeń poboru opłat na takie, które są dostosowane do obsługi kart flotowych
i paliwowych, a także uruchomienie zbliżeniowej karty przedpłaconej kartA4, dedykowanej kierowcom regularnie podróżującym koncesyjnym odcinkiem autostrady A4. Następnie uruchomiono elektroniczny pobór opłat A4Go i Telepass, a w roku 2019 videotolling.

udostępnij
do góry