do góry

Aktualny kurs Stalexport Autostrady SA

2.82 zł -0.35% -0.01zł 2024-05-28
Strona główna/Biuro Prasowe/Informacje prasowe/Bardzo dobre wyniki Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady w I kwartale 2024 roku

Bardzo dobre wyniki Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady w I kwartale 2024 roku

Informacje prasowe 9 Maja 2024

Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady I kwartał 2024 roku podsumowała na plusie. Odnotowała wzrosty kluczowych wskaźników finansowych – przychodów oraz zysku netto, wyższa była także EBIDTA.

W I kwartale 2024 roku średnie natężenie ruchu na autostradzie A4 Katowice-Kraków wzrosło o 0,8 proc. w porównaniu do I kwartału 2023 roku i wyniosło 44,2 tys. pojazdów na dobę. Biorąc pod uwagę tylko samochody osobowe – odnotowano wzrost o 1,3 proc., w przypadku samochodów ciężarowych natężenie ruchu zmalało o  1,5 proc.

Przychody Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady wyniosły w I kwartale bieżącego roku ok. 127,2 mln zł, co stanowi przyrost o ok. 23 proc. w stosunku do poziomu ubiegłorocznego.

EBIDTA Grupy Kapitałowej Stalexport Autostrady S.A. wyniosła 91,3 mln zł, co oznacza wzrost o ok. 36 proc. w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej. Zysk netto ukształtował się na poziomie ok. 59,2 mln zł, czyli o 45,8 proc. wyższym niż osiągnięty w I kwartale ubiegłego roku.

Na powyższe wyniki wpłynęły: wzrost natężenia ruchu, zmiana stawek opłat za przejazd autostradą A4 Katowice-Kraków wprowadzona 3 kwietnia 2023 r. dla wszystkich kategorii pojazdów oraz zniesienie preferencyjnej stawki dla kierowców korzystających z płatności automatycznych w styczniu tego roku.

Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady kontynuuje realizację rozpoczętego w ubiegłym roku programu inwestycyjnego związanego z końcem koncesji i obowiązkiem przekazania stronie publicznej autostrady A4 Katowice-Kraków w doskonałym stanie technicznym. Prowadzona jest wymiana nawierzchni, przed koncesjonariuszem również remont 22. mostów i wiaduktów oraz modernizacja odwodnienia, która przyczyni się do ochrony wód powierzchniowych.

Pod koniec kwietnia br., na chwilę przed publikacją raportu ze wstępnymi wynikami za I kwartał 2024 r., do użytku kierowców oddana została strona www.a4info.pl, w wyczerpujący sposób informująca o sytuacji na autostradzie i zmianach w organizacji ruchu wynikających m.in. z prac remontowych i utrzymaniowych.

udostępnij
do góry