do góry

Aktualny kurs Stalexport Autostrady SA

2.81 zł -1.4% -0.04zł 2024-06-13
Strona główna/Biuro Prasowe/Informacje prasowe/Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady podsumowała III kwartały 2014

Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady podsumowała III kwartały 2014

Informacje prasowe 7 Listopada 2014

W okresie od stycznia do września tego roku Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady S.A. osiągnęła przychody w wysokości 166,9 mln zł (wzrost o ponad 8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r.). Najistotniejszy wpływ na skonsolidowany wynik finansowy Grupy Kapitałowej ma działalność autostradowa, polegająca głównie na zarządzaniu i eksploatacji koncesyjnego odcinka autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem. Działalność ta prowadzona jest przede wszystkim przez należące do Grupy spółki: Stalexport Autostrada Małopolska S.A. oraz VIA4 S.A. W trzecim kwartale tego roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży dotyczące działalności autostradowej wyniosły 61,5 mln zł, wzrastając o 4,3 proc. w porównaniu do przychodów uzyskanych w III kwartale 2013 r.

Poprawa przychodów Grupy, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, jest efektem m.in. dalszego wzrostu poziomu ruchu na odcinku A4 Katowice-Kraków.
W trzecim kwartale br. koncesyjnym odcinkiem A4 przejechało o 4,1 proc. pojazdów więcej niż w tym samym okresie 2013 r. Wzrost ten dotyczy zarówno samochodów osobowych (4 proc.), jak i ciężarowych (4,7 proc.). Porównując poziom ruchu samochodowego na A4 Katowice-Kraków w III kwartale br. w stosunku do II kwartału br., jest on większy o 13,1 proc.

Istotny wpływ na skonsolidowany wynik Grupy Kapitałowej w trzech kwartałach 2014 r. miał również blisko 25-procentowy spadek kosztów finansowych, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, będący przede wszystkim konsekwencją niższych kosztów finansowych związanych z Konsorcjalną Umową Kredytową, jak również mniejszego kosztu odwrócenia dyskonta rezerw. Wzrosły z kolei koszty własne sprzedaży w związku kosztem utworzonych rezerw na wymianę nawierzchni jezdni na A4 Katowice-Kraków (o 43,5 %). W efekcie Grupa Kapitałowa Stalexport Autostrady S.A. wykazała zbliżony do ubiegłorocznego wyniku za trzy kwartały zysk netto w wysokości 50,2 mln zł.

###
Stalexport Autostrady S.A. pełni nadrzędną rolę w Grupie Kapitałowej koncentrującej swoją działalność na modernizacji i rozbudowie infrastruktury autostradowej. Firma, jako pierwsza w kraju, otrzymała koncesję na realizację pionierskiego projektu eksploatacji, przebudowy oraz przystosowania A4 Katowice-Kraków do wymogów płatnej autostrady. Filarami Grupy są: Stalexport Autostrada Małopolska S.A., koncesjonariusz autostrady A4 pomiędzy Katowicami a Krakowem oraz VIA4 S.A., operator tego odcinka. Wieloletnie doświadczenie Stalexport Autostrady S.A. oraz jej strategicznego inwestora - Atlantia S.p.A. pozwala Spółce oferować najwyższy standard usług na rynku autostradowym w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej. Stalexport Autostrady S.A., będąca współwłaścicielem biurowca w centrum Katowic oraz spółki zarządzającej tą nieruchomością - Biuro Centrum Sp. z o.o., prowadzi również działalność związaną z wynajmem powierzchni biurowych i miejsc parkingowych.

Dodatkowych informacji udzieli:

  • Rafał Czechowski
    Rzecznik Prasowy SAM S.A.
  • e-mail:
  • tel. 601063200
     
udostępnij
do góry