do góry

Current share price Stalexport Autostrady SA

3.44 zł 1.18% 0.04zł 2019-05-20

Roberto Mengucci - Member of the Supervisory Board

Roberto Mengucci graduated in 1987 from the Faculty of Machine Engineering at the University of Rome - La Sapienza.

Professional career:

  • 2018 - present - Atlantia S.p.A - director,
  • 13 February 2017 - 25 July 2018 - Catterick Investments Sp. z o.o. - Member of the Supervisory Board,
  • 22 April 2014 - present - Sociedad Concesionaria Autopista Nororiente S.A. - Chairman of the Board of Directors,
  • 24 May 2013 - present - Sociedad Concesionaria Costanera Norte S.A. - chairman of the board of directors,
  • 24 May 2013 - present - Sociedad Concesionaria Autopista Vespucio Sur S.A. - chairman of the board of directors,
  • 24 May 2013 - present - Sociedad Concesionaria Autopista Nueva Vespucio Sur S.A. - chairman of the board of directors,
  • 24 May 2013 - present - Sociedad Concesionaria Litoral Central S.A. - chairman of the board of directors,
  • 24 May 2013 - present - Sociedad Concesionaria AMB S.A. - chairman of the board of directors,
  • 22 April 2013 - present - Grupo Costanera SpA - director,
  • 15 March 2013 - present - Concesionaria Rodovias do Tiete S.A. - deputy director,
  • 29 June 2012 - present - AB Concessoes S.A. - director,
  • 29 June 2012 - present - Triangulo Do Sol Auto-Estradas S.A. - director,
  • 29 June 2012 - present - Concesionaria da Rodovia MG-050 S.A. - director,
  • 29 June 2012 - present - Rodovias das Colinas S.A. - director,
  • 24 July 2009 - present - Stalexport Autostrady S.A. - Member of the Supervisory Board,
  • 30 June 2009 - present - Sociedad Concesionaria de Los Lagos S.A. - director,
  • 15 June 2009 - present - Autostrade dell’Atlantico s.r.l. - director (2009 - 2017), general manager (2017 - present),
  • 26 March 2009 - present - Pune Solapur Expressways Private Limited - director,
  • 2008 - 2017 - Autostrade per l’Italia SpA - director,
  • 2004 - 2008 - Finmeccanica SpA - Vice President, Mergers & Acquisitions,
  • 1996 - 2004 - Telecom Italia SpA - manager in charge of the group’s international portfolio (1999 - 2004), manager in charge of mergers & acquisitions and business development (1996 - 1999),
  • 1989 - 1996 - Enel SpA - project manager in the international department (1989 - 1994), senior engineer in the design and construction department (1996).

Roberto Mengucci is not listed in the Register of Insolvent Debtors kept pursuant to the Act of 20 August 1997 on the National Court Register.

Aleksander Galos - Member of the Supervisory Board

Aleksander Galos graduated in law in 1984 from the Jagiellonian University, completed training, passed the judicial exam in 1987, and became a legal counsel in 1994. He completed a number of post-graduate courses at the Warsaw School of Economics (SGH): in the field of management, accounting, power engineering, and energy market operation. Currently, he is attending post‑graduate studies in risk management in financial institutions.

Professional career:

  • 2017 - present - Kochański Zięba i Partnerzy Sp.k. - Partner, Legal Counsel,
  • 2014 - present - ING Bank Śląski S.A. - Member of the Supervisory Board,
  • 11 January 2017 - present - Kancelaria Radcy Prawnego Aleksander Galos - legal counsel’s office, own business activity,
  • 2012 - 2015 - PWPW S.A. - Member of the Supervisory Board,
  • 2011 - 2016 - PGE EJ1 Sp. z o.o. - Legal Office Director,
  • March 2008 - present - Stalexport Autostrady S.A. - Member of the Supervisory Board,
  • 2008 - 2010 - Eko-Park S.A. - Vice President of the Management Board,
  • 2003 - 2010 - BZ WBK S.A. - Member of the Supervisory Board,
  • 1998 - 2001 - PKO BP S.A. - Member of the Supervisory Board,
  • 1994 - 2007 - Hogan & Hartson - Partner,
  • 1992 - 1993 - Office of the Council of Ministers - Director of the Cabinet of the Minister - Head of the Office of the Council of Ministers,
  • 1984 - 1992 - Faculty of Law and Administration of the Jagiellonian University - senior assistant lecturer.

Aleksander Galos is not listed in the Register of Insolvent Debtors kept pursuant to the Act of 20 August 1997 on the National Court Register.

Stefano Rossi - Member of the Supervisory Board

Mr. Stefano Rossi holds a Law Degree from the University of Rome - La Sapienza and passed the Bar Examination at the District Court of Appeals in Rome.

Professional career: 

  • April 2015 - present - Autostrade Holding do Sur, Chile - Member of the Management Board,
  • March 2015 - February 2017 - Autostrade dell’Atlantico Srl - Member of the Management Board,
  • May 2015 - present - Atlantia S.p.A. - Head of International Legal Affairs,
  • January 2011 - April 2015 - Autostrade per l’Italia - Head of International Business Development Projects,
  • June - December 2010 - Telecom Italia Sparkle S.p.A. - Vice President, Legal and Regulatory Affairs,
  • 2006 - 2010 - Telecom Italia Group - Vice President, International Commercial Contracts and Compliance,
  • 2003 - 2005 - FreeMove Alliance - Chairman of the Legal Working Group,
  • 2003 - 2006 - TIM S.p.A. - Vice President, International Legal Affairs,
  • 2002 - 2006 - TIM Hellas Telecommunications S.A. - Member of the Management Board,
  • 2000 - 2003 - TIM S.p.A. - Vice President, Corporate Affairs of Subsidiaries,
  • 1997 - 2000 - STET International S.p.A. - Legal Project Manager,
  • 1994 - 1997 - STET S.p.A. - In-house Senior Legal Counsel (International Law Department),
  • 1991 - 1994 - Telecom Italia S.p.A./SIP S.p.A. - In-house Legal Counsel (International Law Department),
  • 1988 - 1991 - Societa Italiana Vetro S.p.A. - Lawyer (Corporate Law Department).

 Stefano Rossi is not listed in the Register of Insolvent Debtors kept pursuant to the Act of 20 August 1997 on the National Court Register.

Marco Pace - Member of the Supervisory Board

Marco Pace graduated from the University of Rome - La Sapienza. Chartered accountant and auditor since 1994.

 Professional career: 

  • May 2017 - present - Telepass S.p.A. - Member of the Management Board,
  • May 2016 - present - Stalexport Autostrady S.A. - Member of the Supervisory Board,
  • February 2016 - present - EsseDiEsse Società di Servizi S.p.A. - Member of the Management Board,
  • February - October 2015 - Aeroporti di Roma S.p.A. - Member of the Management Board,
  • 2015 - present - OTB S.p.A. - Director of the Control and Risk Management Team,
  • 2013 - 2015 - Diesel USA, Staff Intl.P USA, Diesel Italia S.p.A., Diesel Pacific, Diesel Deutschland - Member of the Management Board,
  • 2008 - 2015 - OTB S.p.A. - Planning & Control Officer,
  • 2005 - 2008 - Autostrade per l’Italia S.p.A. - Planning & Controlling Manager,
  • 1999 - 2003 - Omnitel/Vodafone - Business Controller, Finance Manager South Europe, Financial Controller,
  • 1998 - Siemens Business Service Italia - Business Controller,
  • 1995 - EDS S.p.A. Financial Planning - Analyst.

Marco Pace is not listed in the Register of Insolvent Debtors kept pursuant to the Act of 20 August 1997 on the National Court Register.

Flavio Ferrari - Member of the Supervisory Board

Flavio Ferrari graduated in 2002 in Mechanical Engineering from the University of Bologna. Subsequently, in 2016, he obtained a Master of Business Administration (MBA), cum laude, from SDA Bocconi, Milan. He also completed managerial courses and specialisation programmes in the USA at the University of California Los Angeles (UCLA) in Deals Strategy and Negotiations (2016), in the UK at the London Business School in Corporate Finance - Valuation (2010) and in Toulouse, France, at ISAE-SUPAERO, in Aerodynamics (2000).

Professional career:

  • 27 March 2018 - present - VIA4 S.A. - member of the supervisory board,
  • 26 January 2018 - present - Stalexport Autostrady S.A. - Member of the Supervisory Board,
  • 21 December 2017 - present - Stalexport Autostrada Małopolska S.A. - Member of the Supervisory Board,
  • 20 December 2017 - present - Autostrade Tech S.p.A. - non-executive director,
  • 14 December 2017 - present - Electronic Transaction Consultants Corporation - non-executive director,
  • 2017 - present - Atlantia S.p.A. - regional director in charge of foreign investments,
  • 6 October 2016 - 01 February 2017 - Proxima Norway AS - non-executive director,
  • 9 August 2016 - 10 February 2017 - Proxima Srl - non-executive director,
  • 4 October 2013 - 11 June 2014 - Wind International Italy Srl - CEO,
  • 4 October 2013 - 10 June 2014 - Wind Farm Srl - CEO,
  • 4 October 2013 - 10 June 2014 - Wind Farm Buglia Srl - CEO,
  • 22 March 2013 - 11 June 2014 - Green Castellaneta S.p.A. - CEO,
  • 16 December 2009 - 05 August 2014 - Volturino Wind Srl - CEO,
  • 2008 - 2017 - BKW - business development manager, project manager, operational manager, strategic manager,
  • 2005 - 2008 - Falck Renewables - engineer, business development manager,
  • 2002 - 2005 - General Electric (formerly: Alstom Power) - development engineer.

Flavio Ferrari is not listed in the Register of Insolvent Debtors kept pursuant to the Act of 20 August 1997 on the National Court Register.

Tomasz Dobrowolski - Member of the Supervisory Board

Tomasz Dobrowolski graduated in 1974 from the Law Faculty at the University of Warsaw, in 1978 he completed a post-graduate course in industrial property protection at the Adam Mickiewicz University in Poznań, and in 1980 he passed the legal counsel’s exam at the Legal Counsels Bar Association in Warsaw. He also completed a course for mediators organised by the Regional Advocates Bar Association.

Professional career: 

  • January 2018 - present - Stalexport Autostrady S.A. - Member of the Supervisory Board,
  • 2015 - June 2017 - K&L Gates LLP - of counsel,
  • 2010 - 2015 - K&L Gates - partner,
  • 1 January 2004 - 01 April 2018 Kancelaria Radcy Prawnego Tomasz Dobrowolski - legal counsel’s office, own business activity
  • 2000 - 2010 - Hogan & Hartson - partner,
  • 1997 - 2000 - Allen & Overy - partner,
  • 1991 - 1997 - Nabarro Nathanson - legal counsel, member of the management board,
  • 1985 - 1991 - Elektrim S.A. - legal counsel, coordinator,
  • 1980 - 1988 - Agromet Motoimport - legal counsel,
  • 1976 - 1980 - PEZETEL - legal specialist, legal counsel,
  • 1974 - 1976 - Polish Institute of International Affairs - editor.

Tomasz Dobrowolski is not listed in the Register of Insolvent Debtors kept pursuant to the Act of 20 August 1997 on the National Court Register.

Nicola Bruno - Member of the Supervisory Board

Nicola Bruno holds a degree in business economics from the University of Rome - La Sapienza. He is a chartered accountant and registered auditor under the Italian regulations.

Professional career: 

  • Currently: Head of Financial Compliance and International Administration of Atlantia S.p.A.
  • member of the management board in some subsidiaries of the Atlantia group,
  • He participates in some working groups at European Financial Reporting Advisory Group and Organismo Italiano di Contabilità (Italian accounting standard setter).
  • until 2017, he worked at KPMG in the areas of audit, due diligence advisory, financial reporting advisory and internal control over financial reporting audit, assisting clients operating mainly in the field of infrastructure concessions management, transportation services, automotive and entertainment industries.

Nicola Bruno is not listed in the Register of Insolvent Debtors kept pursuant to the Act of 20 August 1997 on the National Court Register.

The remaining information concerning Supervisory Board members required under §10 of the Ordinance will be transmitted by the Company in a separate current report after it is obtained from the Supervisory Board members.

Mr. Tomasz Dobrowolski and Mr. Aleksander Galos meet the independence criteria provided for an independent member of the Remuneration Committee referred to in Appendix II to the European Commission Recommendation 2005/162/EC of 15 February 2005, on the role of non-executive or supervisory directors of listed companies and on the committees of the (supervisory) board and recommendations included in the Best Practices of GPW (Warsaw Stock Exchange) Listed Companies 2016 and fulfill the independence criteria required of an independent Audit Committee member, as referred to in Art. 129(3) of the Act on Statutory Auditors, Audit Firms and Public Supervision dated 11 May 2017 (Dz. U. of 2017, item 1089) and § 3(5) of the Regulations of the Audit Committee.

top